Kā izbeigt pašatteikšanos no azartspēlēm, azartspēļu atkarība

Azartspēles var kļūt par smagu atkarību, kas ietekmē ne tikai pašu spēlmani, bet arī viņa tuviniekus. Latvijā ir izveidots efektīvs mehānisms cīņai ar šo atkarību – Pašatteikušos personu reģistrs.

Kas ir Pašatteikušos Personu Reģistrs?

Pašatteikušos personu reģistrs ir instruments, kas ļauj personām ar azartspēļu atkarību ierobežot savu piekļuvi azartspēļu iespējām. Reģistrējoties šajā sistēmā, persona uz noteiktu laiku nevar piedalīties nekādās azartspēlēs Latvijas Republikā. 2023. gadā reģistrā bija 31 692 personām ar aktīvu liegumu, bet 2024. gada februārī – jau 60 626 personām, no kurām 32 338 bija ar aktīvu liegumu.

Kā Reģistrēties?

Reģistrēšanās Pašatteikušos personu reģistrā ir vienkārša un pieejama attālināti caur vietni https://registrs.iaui.gov.lv/, vai ierodoties personīgi Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijā. Minimālais lieguma termiņš ir 12 mēneši, un to var paildzināt pēc personīgas izvēles.

Lieguma Noņemšana

Lai izstātos no reģistra, persona pēc minimālā termiņa beigām var vērsties inspekcijā. Ja liegums noteikts uz ilgāku laiku, ir jāgaida vismaz 12 mēneši, lai to varētu pārtraukt.

Atkarības Sekas un Palīdzības Iespējas

Azartspēļu Atkarības Ietekme

Azartspēļu atkarība ne tikai iztukšo finanšu resursus, bet arī rada nopietnas emocionālas un sociālas problēmas. Daļa atkarīgo cenšas apiet sistēmu, izmantojot nelicencētas vietnes vai citas personas datus, kas rada papildu juridiskas sekas.

Inspekcijas Atbalsts

Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija piedāvā ne tikai reģistrāciju Pašatteikušos personu reģistrā, bet arī psiholoģisko palīdzību atkarīgajiem un viņu tuviniekiem. Ir iespējams saņemt valsts apmaksātas konsultācijas, kā arī piedalīties izglītojošos semināros.

Tuvinieku Loma

Lai gan tuvinieki nevar tieši reģistrēt atkarīgo personu Pašatteikušos reģistrā, viņi var sniegt būtisku atbalstu cīņā ar atkarību, veicinot reģistrāciju un meklējot palīdzību.

Azartspēļu atkarība Latvijā ir nopietna problēma, bet Pašatteikušos personu reģistrs ir svarīgs solis cīņā pret to. Gan atkarīgie, gan viņu tuvinieki var izmantot šo un citus resursus, lai mēģinātu atgūt kontroli pār savām dzīvēm un virzīties uz veselīgāku nākotni.

Kas ir azartspēļu atkarība?

Azartspēļu atkarība, pazīstama arī kā patoloģiska vai kompulsīva azartspēlēšana, ir psiholoģiska traucējuma veids, kurā persona nevar kontrolēt savu vēlmi piedalīties azartspēlēs, neraugoties uz negatīvām sekām savai finansiālajai, personīgajai vai profesionālajai dzīvei.

Azartspēļu atkarības simptomi ietver nepārvaramu vēlmi spēlēt, pavadīt aizvien vairāk laika un naudas azartspēlēs, neizdodas mazināt vai pārtraukt spēlēšanu, nemieru vai kairinājumu, mēģinot to darīt, un spēlēšanu kā veidu, kā tikt galā ar problēmām vai justies labāk.

Azartspēļu atkarības attīstībā var ietekmēt dažādi faktori, tostarp bioloģiski (piemēram, ģenētiskā predispozīcija), psiholoģiski (piemēram, trauksme, depresija) un sociāli faktori (piemēram, iedzimtais spiediens, pieejamība azartspēlēm).

Azartspēļu atkarība var izraisīt nopietnas finansiālas grūtības, attiecību problēmas, darba zaudēšanu, garīgas veselības problēmas, piemēram, depresiju un trauksmi, un pat pašnāvības risku. Tuvinieki var saskarties ar emocionālu stresu, finansiālu nestabilitāti un attiecību problēmām.

Pazīmes, kas var norādīt uz problēmām ar azartspēļu atkarību, ietver pārmērīgu laika un naudas tērēšanu azartspēlēs, melošanu par spēlēšanas apmēru, finansiālas grūtības, kas saistītas ar azartspēlēm, kā arī attiecību un darba problēmas.

Azartspēļu atkarības ārstēšanai var izmantot dažādas metodes, tostarp psihoterapiju (piemēram, kognitīvi-biheiviorālo terapiju), atbalsta grupas (piemēram, Anonīmos Azartspēļu Atkarīgos), medikamentus, lai risinātu līdzīgus garīgas veselības jautājumus, un izglītības programmas par finansiālo plānošanu.

Lai palīdzētu cilvēkam ar azartspēļu atkarību, svarīgi ir sniegt emocionālu atbalstu, mudināt meklēt profesionālu palīdzību, izvairīties no spiediena un vainošanas, kā arī piedāvāt praktisku palīdzību, piemēram, pārvaldīt finanses vai atrast alternatīvas nodarbes azartspēlēm.

Lai gan azartspēļu atkarība ir hroniska slimība, ar pareizu atbalstu un ārstēšanu ir iespējams sasniegt ilgtermiņa atveseļošanos. Atveseļošanās process var prasīt laiku un ietver pastāvīgu paškontroli un atbalsta meklēšanu.

Neārstēta azartspēļu atkarība var novest pie arvien smagākām finansiālām, personīgām un profesionālām sekām, ieskaitot nopietnas garīgas veselības problēmas, attiecību izjukšanu, finansiālu bankrotu un pat pašnāvību.

Latvijā ir vairāki resursi un organizācijas, kas piedāvā palīdzību azartspēļu atkarības gadījumos, tostarp Spēļu brīvība, Sargsuns.lv, kā arī dažādi psihiatri un terapeiti, kas specializējas atkarību ārstēšanā. Svarīgi ir vērsties pēc profesionālas palīdzības, lai sāktu atveseļošanās procesu.

Kā izbeigt pašatteikšanos no azartspēlēm?

Lai izbeigtu pašatteikšanos no azartspēlēm un atkal atļautu sev piedalīties azartspēlēs Latvijā, ir jāseko noteiktai procedūrai, kas saistīta ar Pašatteikušos personu reģistra noteikumiem. Šī procedūra ir svarīga, lai nodrošinātu, ka lēmums atsākt piedalīšanos azartspēlēs ir apdomāts un atbildīgs. Šeit ir soli pa solim, kā to var izdarīt:

  1. Gaidīšanas periods: Vispirms ir jāgaida līdz brīdim, kad ir pagājuši vismaz 12 mēneši kopš tika noteikts pašatteikšanās liegums. Šis laikposms ir minimālais termiņš, uz kuru persona var brīvprātīgi ierakstīties Pašatteikušos personu reģistrā.

  2. Iesnieguma sagatavošana: Pēc gaidīšanas perioda beigām persona var iesniegt pieprasījumu Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijai (IAUI) par lieguma izbeigšanu. Iesniegumu var aizpildīt un iesniegt elektroniski, izmantojot vietni latvija.lv, vai arī nosūtot drošu elektronisko parakstu parakstītu iesniegumu uz e-pasta adresi, kas norādīta inspekcijas mājaslapā.

  3. Iesnieguma apstrāde: Pēc iesnieguma saņemšanas IAUI izvērtē pieprasījumu un veic nepieciešamās procedūras, lai izņemtu personu no Pašatteikušos personu reģistra. Atcerieties, ka šis process var prasīt zināmu laiku, tāpēc ir svarīgi būt pacietīgam.

  4. Informācijas atjaunināšana: Pēc veiksmīgas izņemšanas no reģistra, persona atkal var piedalīties azartspēlēs Latvijā saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem un likumdošanu.

Ir svarīgi uzsvērt, ka lēmums atsākt piedalīšanos azartspēlēs ir jāpieņem atbildīgi, ņemot vērā iespējamos riskus un savu personīgo situāciju. Ja pastāv šaubas vai bažas par atkarības atkārtošanos, ieteicams meklēt profesionālu palīdzību vai konsultēties ar psihologu. Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija piedāvā arī psiholoģisko atbalstu un konsultācijas, kas var būt noderīgas šādos apstākļos.

Kas ir azartspēles aizliegums?

Azartspēles aizliegums ir juridisks līdzeklis, kas paredzēts, lai aizsargātu personas ar azartspēļu atkarību vai personas, kuras riskē kļūt par atkarīgajiem, no dalības azartspēlēs. Tas ir veids, kā cilvēki, kuri saprot, ka viņiem ir problēmas ar azartspēļu spēlēšanu, var aizsargāt sevi no turpmākas iesaistes šajās aktivitātēs.

Azartspēles aizliegums var tikt piemērots dažādos veidos, taču viens no visbiežāk sastopamajiem ir Pašatteikušos personu reģistrs. Šāda veida reģistrs ļauj personām oficiāli deklarēt savu vēlmi tikt izslēgtiem no azartspēļu piedāvājumiem, tādējādi samazinot iespēju piedalīties azartspēlēs gan fiziskās, gan tiešsaistes vidēs.

Latvijā, piemēram, Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija (IAUI) pārvalda Pašatteikušos personu reģistru, kurā var iekļauties jebkura persona, kas vēlas aizliegt sev spēlēt azartspēles. Reģistrā iekļaušanās ir brīvprātīga, un persona var noteikt aizlieguma termiņu, kura minimālais ilgums parasti ir 12 mēneši.

Lai iekļūtu šajā reģistrā, personai jāaizpilda attiecīgs iesniegums, norādot savu vārdu, uzvārdu un personas kodu. Šī procesa mērķis ir nodrošināt, ka tikai pats interesents var pieprasīt savu iekļaušanu reģistrā, aizsargājot individuālas tiesības un privātumu.

Azartspēles aizlieguma ievērošana ir svarīga ne tikai attiecīgajai personai, bet arī azartspēļu organizatoriem. Ja tiek konstatēts, ka azartspēļu komersants ir ļāvis spēlēt personai, kurai ir aktīvs aizliegums, organizatoram var tikt piemērots naudassods.

Azartspēles aizliegums ir efektīvs solis cīņā pret azartspēļu atkarību, nodrošinot atbalstu tiem, kas vēlas atbrīvoties no šīs atkarības vai novērst tās attīstību. Tas veicina atbildīgu spēlēšanu un palīdz aizsargāt sabiedrības locekļus no azartspēļu radītajām negatīvajām sekām.

Kas ir azartspēļu pašatteikušos personu reģistrs?

Azartspēļu pašatteikušos personu reģistrs ir Latvijā izveidota sistēma, kuras mērķis ir palīdzēt cilvēkiem ar azartspēļu atkarību vai tiem, kuri uzskata, ka varētu kļūt par atkarīgajiem, aizsargāt sevi no iespējas piedalīties azartspēlēs. Šī sistēma ļauj personām brīvprātīgi iekļaut sevi reģistrā, tādējādi noteikt sev liegumu spēlēt azartspēles Latvijas Republikas teritorijā, tostarp interaktīvās azartspēles un piedalīties interaktīvajās izlozēs.

Reģistra Mērķis

Reģistra galvenais mērķis ir aizsargāt sabiedrību no azartspēļu atkarības sekām, nodrošinot efektīvu mehānismu, kā personām, kas cīnās ar atkarību, vai tiem, kuri vēlas novērst atkarības attīstību, pašiem sevi ierobežot no azartspēļu piedāvājumiem.

Kā strādā reģistrs?

Personas, kas vēlas tikt iekļautas Pašatteikušos personu reģistrā, var to izdarīt, autorizējoties ar elektroniskajiem identifikācijas līdzekļiem vietnē latvija.lv, ierodoties klātienē Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijā (IAUI) pēc iepriekšēja pieraksta, vai iesniedzot rakstveida iesniegumu jebkurā azartspēļu organizēšanas vietā Latvijā. Lai reģistrētos, persona norāda savu vārdu, uzvārdu un personas kodu. Šī informācija tiek iekļauta reģistrā, tādējādi liegums attiecas uz visām azartspēlēm un izlozēm, kas minētas Azartspēļu un izložu likumā.

Lieguma Termiņš

Minimālais lieguma termiņš ir 12 mēneši no dienas, kad persona tiek iekļauta reģistrā. Pēc šī termiņa beigām liegums automātiski beidzas, ja vien persona nav izvēlējusies garāku termiņu. Personas, kas vēlas atkārtoti spēlēt azartspēles pēc lieguma termiņa beigām, var pieteikties izslēgšanai no reģistra, ievērojot noteiktās procedūras.

Reģistra Pārvaldība

Pašatteikušos personu reģistra pārzinis ir Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija, kas ir atbildīga par reģistra uzturēšanu, personas datu apstrādi un lieguma ievērošanas uzraudzību.

Azartspēļu pašatteikušos personu reģistrs ir svarīgs instruments azartspēļu atkarības novēršanā un kontroles mehānisms, kas palīdz cilvēkiem aizsargāt sevi no potenciāli kaitīgas azartspēļu piedalīšanās.